rowerem po puszczy
Strona g艂贸wna | Ciekawe miejsca | Geocaching | Wycieczki: 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 |     Baza podjazd贸w
 Karta wycieczki

Karta wycieczki

Wczoraj pogoda by艂a pi臋kna, ale na rower nie pojecha艂em, dzi艣 tak 艂adnie nie by艂o, a przede wszystkim mocno wia艂o, a ja zrobi艂em 25 km i 259 metr贸w przewy偶szenia - by艂o ci臋偶ko ale jako艣 da艂em rad臋:)

Rano pogoda fatalna, ale na popo艂udnie prognozy by艂y lepsze, w 艁apczycy oko艂o 12 dalej by艂o bardzo brzydko, wi臋c wsiad艂em w samoch贸d i pojecha艂em do Niepo艂omic. W Niepo艂omicach by艂o znacznie 艂adniej temperatura oko艂o 8-9, co chwil臋 zza chmur wychodzi艂o s艂o艅ce, ale niestety do艣膰 mocno wia艂o. Postanowi艂em poczeka膰 do godziny 14:00 licz膮c 偶e wiatr troch臋 os艂abnie, ale niestety nic z tego, wi臋c o 14:00 wsiad艂em na rower i w drog臋, ma pocz膮tek pojecha艂em na Kopiec Grunwaldzki, wypr贸bowa膰 moj膮 now膮 (u偶ywan膮) cyfr贸wk臋 - Panasonic FZ7. Aparat spisa艂 si臋 znakomicie, robi ostre zdj臋cia nawet na zoomie 12. Zdj臋cia wysz艂y ale z kopca to prawie mnie zwia艂o. Po zej艣ciu do roweru zacz膮艂em si臋 zastanawia膰, gdzie dalej jecha膰.

Ostatecznie postanowi艂em jecha膰 obwodnic膮 Niepo艂omic w kierunku Pod艂臋偶a, ruch niewielki, wiatr wia艂, ale by艂 to wiatr boczny, wi臋c w miar臋 mi si臋 jecha艂o. Przy nowo powsta艂ym rondzie na granicy Niepo艂omic i Stani膮tek sfotografowa艂em kapliczk臋, przy kt贸rej umieszczono tablic臋 po艣wi臋con膮 poleg艂ym w dniu 2.02.1944 z r膮k hitlerowc贸w. Kiedy艣 ta kapliczk膮 z pami膮tkowymi tablicami sta艂a bli偶ej wiaduktu kolejowego, po remontach trafi艂a ostatecznie, wida膰, 偶e jest 艂adnie odnowiona, warto si臋 przy niej zatrzyma膰.

Dalej pojecha艂 pod stacj臋 kolejow膮 do Pod艂臋偶a, poniewa偶 w jej pobli偶u znajduje si臋 cmentarz wojenny z okresu I wojny nr 330. 呕eby do艣膰 na miejsce, trzeba wjecha膰 na peron i skierowa膰 si臋 艣cie偶k膮 wzd艂u偶 tor贸w w kierunku Krakowa. Do samego cmentarza nie ma drogi dojazdowej, trzeba zej艣膰 z nasypu kolejowego i przej艣膰 przez 艂膮k臋, na szcz臋艣cie teren obecnie nie jest zbyt podmok艂ym, nie te偶 jeszcze trawy i chwast贸w, wi臋c 艂atwo doszed艂em do cmentarza. Niestety stan cmentarza znacznie si臋 pogorszy艂, ostatnie dwie zimy, do艣膰 mocno go nadwyr臋偶y艂y. Sam cmentarz jest bardzo ciekawy, poniewa偶 przetrwa艂 w stanie prawie nie zmienionym od powstania (roku 1917-18). Po obu stronach cmentarza wida膰 znaczniki z literami HV wyznaczaj膮ce granice dzia艂ki cmentarnej.

Dalej przejecha艂em bocznymi dr贸偶kami przez Pod艂臋偶e przeje偶d偶aj膮c przy bardzo ciekawej kapliczce w formie miniaturowego ko艣ci贸艂ka. Kolejnym moim celem by艂 cmentarz wojenny nr 331, znajduj膮cy si臋 na prywatnej posesji przy ulicy Piaski. Brama posesji by艂a co prawda otwarta, ale zdecydowa艂em si臋 tym razem nie wchodzi膰, zrobi艂em tylko zdj臋cie przy u偶yciu mega zoomu. Ze znajduj膮cego si臋 w tym miejscu cmentarza pozosta艂a tylko pochodz膮ca z pocz膮tku XIX wieku kapliczka i ogrodzenie z 艂a艅cuch贸w. W tym momencie w zasadzie mia艂em wraca膰, ju偶 do domu ale ostatecznie zdecydowa艂em si臋, 偶e odwiedz臋 jeszcze jeden cmentarz w Brzeziu.

Przejecha艂em przez Stani膮tki i dalej przez Winnic臋 pojecha艂em do Gruszek, podjazd szed艂 mi do艣膰 ci臋偶ko i powoli, ale mimo wszystko wjecha艂em do艣膰 sprawnie. Dalej kawa艂ek zjazdu, przejecha艂em ko艂o zamarzni臋tego stawu i zacz膮艂em podjazd pod cmentarz w Brzeziu, ko艅c贸wka to podjazd po betonowych p艂ytach pod bram臋 cmentarza. Na cmentarzu parafialnym znajduje si臋 kwatera wojenna oznaczona nr 332. Ten cmentarz w przeciwie艅stwie do cmentarza 330 zosta艂 do艣膰 mocno przekszta艂cony i oryginalnej architektury w zasadzie niewiele si臋 zachowa艂o. P贸藕niej pojecha艂em jeszcze pod ko艣ci贸艂 w Brzeziu, przy kt贸rym znajduje si臋 grobowiec rodziny 呕ele艅skich. Na jesie艅 ubieg艂ego roku otwarto rowerowy szlak 呕ele艅skich, przebiegaj膮cy w艂a艣nie t臋dy i prowadz膮cy w kierunku Pa艂acu 呕ele艅skich w Grodkowicach. Na koniec zrobi艂em jeszcze kilka fotek z "prze艂臋czy w Brzeziu", na zoomie utrwali艂em te偶 znajduj膮c膮 si臋 kilkadziesi膮t kilometr贸w st膮d prze艂臋cz w Koniuszy.

Droga do domu, mimo i偶 g艂贸wnie w d贸艂 by艂a mega ci臋偶ka, po pierwsze w ko艅cu zacz膮艂em jecha膰 pod wiatr, po drugie chyba ca艂kiem opad艂em w z si艂. Na koniec jecha艂em 艣cie偶k膮 rowerow膮 przez Puszcz臋 i zrobi艂em skr贸t przez las w kierunku ulicy Wrzosowej, niestety ta super fajna dr贸偶ka zosta艂a rozje偶d偶ona przez jakie艣 ci臋偶kie maszyny i ja niestety zakopa艂em si臋 b艂ocie. Do domu dojecha艂em powolutku i bardzo zm臋czony.

Wycieczka by艂a fajna, cho膰 wiatr przeszkadza艂 mocno, do Brzezie mia艂em szcz臋艣cie i nie trafi艂em na czo艂owy wiatr, z Brzezia do domu by艂o ju偶 pod wiatr. Forma taka sobie, ale nie tragiczna, ale je艣li chc臋 powalczy膰 na Mini Odysei Miechowskiej, gdzie do przejechania b臋dzie 45 km i to po wi臋kszych g贸rkach to b臋d臋 musia艂 jeszcze mocno po膰wiczy膰.

Niepo艂omice - Pod艂臋偶e - Stani膮tki - Gruszki - Brzezie - Szar贸w - Niepo艂omice

Dystans: 25,07 km    |    Czas: 1:22:34    |    艢rednia pr臋dko艣膰: 18,21 km/h   

Data: 2012-03-11    |    >>> wi臋cej wiadomo艣ci na bikestats


Trasa wycieczki:

Mapa:


Trasa rowerowa 1449932 - powered by Bikemap

Galeria wycieczki

 toUtf(Najnowsze wycieczki)
pczyca - Gierczyce - Zawada - Olchawa - Nowy Wi秐icz - Leksandrowa - Lipnica Murowana - Much體ka - Kr髄體ka - Olchawa - Zawada - Gierczyce - pczyca
2014-11-16

Niepo硂mice - Droga Kr髄ewska - 痷brostrada - Czarny Staw - szutr體kami przez Puszcz do K砤ja - Targowisko - Grodkowice - Brzezie - Cichawa - Krakuszowice - Zborczyce - Suchoraba - Zag髍ze - Stani眛ki - Niepo硂mice
2014-11-11

Niepo硂mice - Wola Zabierzowska - Niepo硂mice
2014-11-04

pczyca - Bochnia - Krzecz體 - Gaw丑w - Majkowice - Cerekiew - Wrz阷ia - Strzelce Wielkie - Wrz阷ia - Okulice -  Ostr體 Szlachecki - Gaw丑w - Krzy縜nowice - Prosz體ki - Bochnia - pczyca - Che砿 - Targowisko - Szar體 - Stani眛ki - Niepo硂mice
2014-11-02

Le秐icz體ka Przybor體 - K砤j - Baczk體 - Gaw丑wek - Le秐icz體ka Przybor體
2014-10-14

Niepo硂mice - Puszcza Niepo硂micka (Czarny Staw) - Niepo硂mice
2014-10-11

Niepo硂micka le秐a 禼ie縦a rowerowa 2 p阾le
2014-10-09

www.rowerem.jasonek.pl © Copyright 2008-2024 Jasonj